
Как да се предпазим от ухапване на кърлежи и други насекоми. Препарати за предпазване от ухапване, репеленти.
Независимо дали ще предпочетете да стоите край морето или басейна, на вилата или просто да се разходите в парка, задължително трябва да помислите как да се предпазвате от досадните и опасни насекоми. За да не се превръщате в тяхна жертва, добре е да се запасите с всичко необходимо за неутрализирането им. В жегите зачестяват ухапванията от кърлежи, паяци, комари, оси, пчели и други гадинки.
В аптеките има голямо разнообразие от специални препарати против насекоми. Те се разделят на два вида – такива, които се използват превантивно и предотвратяват ухапванията, и такива, които се прилагат, след като вече сте станали жертва на насекомите.
Преди да започнете да пазарувате обаче, е добре да прецените какъв точно препарат ви трябва. За хората, които страдат от някакви алергии, например, не са подходящи електрическите машинки против комари. Тези, които имат чувствителна кожа пък, няма да понесат спрейовете. Хората, които са алергични към пълзящи и летящи насекоми, трябва да имат предвид, че само препаратът няма да е достатъчен. Затова е добре, когато им предстои излизане на открито, да си носят и алергозан – на таблетки или за мазане.
Препарати, налични по аптеките, за предпазване от кърлежи, примерна извадка от сайта www.apteka.framar.
- БРОС гел или спрей против комари и кърлежи – цена около 8 лв, продължителност на репелентния ефект – 8 часа;
- РЕПЕЛЕКС лосион против комари и кърлежи – цена около 8 лв, продължителност на репелентния ефект – 6 часа;
- АУТАН лосион, стик, спрей, гел против комари и кърлежи – цена около 12 лв, продължителност на репелентния ефект – 3-4 часа;
- АУТАН лосион Протекшън ПЛЮС – цена около 12 лв, защитава ефективно: от комари в продължение на 8 часа, от тигрови комари до 6 часа, от хапещи мухи до 5 часа, от кърлежи до 4 часа;
- Репелентни лепенки против комари и кърлежи, с натурален състав – цена 2.70 за 6 бр.;
Препоръка от запознат с ухапванията на кърлежите човек от групата във Facebook (Y. Marinov):
При кърлежи репелентите не работят, даже и да се твърди на етикетчетата. Перметрин и деривати (циперметрин, алфациперметрин, делтаметрин – снимка върху Smartline) в добри концентрации върху дрехите. Почти нетоксични са за хората. Лично аз нямам алергия към тях и директно пръскам и по цялото тяло – буквално се окъпвам. Кърлежите дори и от перметрин не умират, но временно получават “синдром на парещите крачета” (смешно звучи, но е термин), така в рамките на деня не могат да се забиват.
Ползвам директно Smart (2-3 лв.) и Raid (двойно по-скъп) (снимка). Като че ли членестоногите умират по-бързо от Smart (който си мирише на бензин), отколкото от Raid (който е ароматизиран).
Рецептура за естествен репелент
Има и безопасен, естествен репелент за хора, направен с етерични масла.
Вариант за дрехи:
- 120 мл. спирт от аптеката или алкохол (например водка);
- 20 капки етерично масло от гераниум (здравец);
- 5 капки етерично масло от лавандула;
- 5 капки етерично масло от лимон или цитронела;
Добавете всички съставки в стъклена спрей бутилка и напръскайте дрехите, преди да излезете навън. Разклатете преди употреба. Можете да използвате и дестилирана вода, но другите варианти са по-добри за поддържане на маслата в разтвор.
Варианти за мазане върху кожа:
Смесвате етеричномасло с друго масло, което се приема за базово. Най-евтино излиза със зехтин. Втривате в кожата на оголени места по тялото. Тези насекоми мразят тази миризма. Усещат я и под дрехите. Трае обаче малко, около 1-2 часа и пак трябва да се намажете. Варианти за етерично масло са следните:
- 30 мл базово масло (например зехтин);
- 5 до 10 капки етерично масло от лавандула;
- 10 капки етерично масло от розмарин;
- 5 капки етерично масло от лимон или цитронела;
- Масло от лимонов евкалипт – този извлек е един от ефективните естествени репеленти. Извлича се от листата и клоните на евкалиптовото дърво. 30% разтвор осигурява защита за около 6 часа. За да е ефективно срещу кърлежи, маслото от лимонов евкалипт трябва да е в доста висока концентрация.
Дейности
Освен чрез използване на репеленти, отблъскването и предпазването от нежелани насекоми, кърлежи и други дребни буболечки включва различни полезни дейности:
- Отстраняване на опадали листа в дворове, градинки и паркове, особено в съседство в горски масиви;
- Създаване на буферна зона от дървени стърготини или чакъл между горските масиви и градинките и парковете;
- Отстраняване на храсти и високи треви около къщи и по краищата на дворове и градинки;
- Контрол върху популацията на елени и гризачи в районите с висока заболеваемост от лаймска болест;
- Редуциране на популацията от кърлежи чрез използване на кутии с примамки за гризачите, съдържащи акарициди; Правилното използване във времето на пестициди един или два пъти годишно може да намали броя на кърлежовите нимфи в даден районс 68 – 100%;
По време на екскурзии в природата:
- Избягване на райони, изобилстващи с кърлежи през периода май-юли;
- Носене на облекло в светли тонове, позволяващо кърлежите да бъдат забелязани по-лесно;
- Вкарване на крачолите в чорапите или обувките и ли ризата в панталоните или залепване на зоната, където крачолите и чорапите се срещат, така че кърлежите да не могат да пропълзят под тях;
- Използване на репеленти върху дрехи и открита кожа без лице или третиране на облекло (панталони, чорапи, обувки) със спиметрин, убиващ кърлежите при контакт;
- Носене на шапка или ризи с дълъг ръкав, като допълнителна защита;
- Вървене по централната ос на пътеката и избягване на контакт с избуяла трева или храсти по краищата на пътеката;
След прибиране вкъщи:
- Отстраняване на облеклото, изпиране и изсушаване на висока температура;
- Внимателна проверка на тялото за прикрепени кърлежи;
- Отстраняване на кърлежите става с пинсета, като насекомото се захваща близо до повърхността на кожата и се издърпва с бавно постоянно движение, като се избягва спукване на тялото или отделяне на главата от останалата част.
- Тялото на кърлежа не трябва да се смачква.
- При наличие на кърлеж, впит в кожата, най-добре да се посети медицински център, където медицински персонал да премахне насекомото. Ако решите, можете да поискате отстранения кърлеж и да го дадете за изследване за причинителя на лаймска болест в съответните центрове.