Новини:
  • DualDur® тест за лаймска… Кои са LYME Diagnostics? Lyme Diagnostics Ltd. са унгарска фирма, фокусирана върху по-точната рутинна диагностика на лаймската болест. Повече можете да прочетете на сайта им…
  • Проучвания на екип от… Значими учени, които правят изследвания върху лаймска болест и се опитват да намерят ефективно лечение   Всички коментари и анализ на официалните публикации са на Yanko…
  • Кърлежите предават лаймска болест… Проучване установи, че нимфалните кърлежи могат да предават лаймска болест в рамките на 12 часа, т.е. много по-бързо, отколкото се смяташе  Преди се вярваше, че…
  • Войната с лаймска болест "Лаймските войни" - разследване на кризата в общественото здраве, сериал на телевизия NBC New York   NBC Ню Йорк излъчва пет последователни серии за борбата с лаймска…
  • Билки за лечение Магазин за билки Lymeherbs.bg (платен рекламен материал на единствения магазин за билки за лечение на лаймска болест) Lymeherbs е специализиран онлайн магазин за билки, използвани…
FacebookЕ-мейл

Причинител на лаймска болест

Жизнен цикъл на кърлежа
Жизнен цикъл на кърлежа

  Лаймска болест се причиненява от Грам-отрицателни спирохети, бактерии от род Borrelia. Най-малко 11 вида Borrelia са открити, за три от които е известно, че са свързани с лаймската болест. Borrelia видовете, които причиняват Лаймска болест са колективно известни като Borrelia burgdorferi sensu lato.

 Borrelia burgdorferi може да се разпространи в цялото тяло по време на хода на заболяването и е билa откривана в кожата, сърцето, ставите, периферната нервна система и централната нервна система. Много от признаците и симптомите на Лаймска болест са следствие на имунния отговор към спирохети в тези тъкани.

  В Европа, главният преносител е Ixodes Ricinus (на снимката), който е познат като кърлеж по овцете. Повечето инфекции са причинени от кърлежи в етап нимфа, тъй като те са много малки и могат да се хранят дълго време, без да бъдат открити.

Иксодес рицинус

  Ухапванията често остават незабелязани поради малкият размер на кърлежите в етап нимфа, както и поради изпусканите секрети от кърлежите, които предотвратяват появата на сърбеж или болка от ухапването.

  Слюнката от кърлежа, която придружава спирохета в кожата по време на процеса на захранване, съдържа вещества, които нарушават имунната реакция на мястото на ухапването. Това предоставя защитна среда, в която спирохетата може да създаде инфекцията.

Спирохети борелия

  Спирохетите се размножават и мигрират навън в рамките на дермата. Възпалителният отговор към бактериите в кожата причинява характерната кръгла еритема мигранс лезия или „мишена”. Неутрофилите, обаче, които са необходими за елиминиране на спирохетите от кожата, не успяват да се появят в развиващата се лезия. Това позволява на бактериите да оцелеят и в крайна сметка да се разпространят по тялото.

 

Ухапване от кърлеж и предаване на инфекцията

  Дни до седмици след ухапването от кърлеж, спирохетите се разпространяват чрез кръвта до ставите, сърцето, нервната система и далечни места на кожата, където тяхното присъствие води до различни симптоми при късно дисеминирано (разпространено) заболяване. Разпространението на B. burgdorferi е подпомогнатo от прикрепянето на човешки протеазен плазмин върху повърхността на спирохета.

    Ако не се лекува, бактериите могат да се задържат в тялото в продължение на месеци или дори години, въпреки производството на антитела от имунната система. Спирохетите могат да избегнат имунния отговор чрез намаляване на отделяне на повърхностните протеини, към които са насочени антителата, като по този начин деактивират ключови имунни компоненти и могат да се скрият във външноклетъчната матрица, която може да взаимодейства с функцията на имунните фактори.

  В това клипче можете да видите как става ухапването и заразяването с лаймска или друга болест.

  Освен чрез ухапване от кърлеж, спирохетите могат да бъдат предавани от майка на дете при бременност. Още през 80-те години е доказана пренатална/конгенитална трансмисия, при това въпреки назначен пеницилин и доксициклин по време на бременността на майката. Повече – www.lymedisease.org/lyme-transmitted-womb

Споделете знанието

Напиши коментар

Е-мейл адресът няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани с *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Вижте още:
КЪДЕ ДА ОТИДЕМ ПРИ УХАПВАНЕ ОТ КЪРЛЕЖ…