
Лекари инфекционисти в България, запознати с лаймска болест
Много хора се свързват с мен, за да потърсят мнение и напътствие къде да се изследват, диагностицират и лекуват. През годините, когато се лекувах от лаймска болест, аз съм се лекувал в Плевен (тогава живеех там) и в София. В София съм правил изследвания и консултации в НЦЗПБ (писал съм на страницата “Къде да отидем“).
В групите за лаймска болест във Facebook (вижте ги тук) поставих въпроса за лекари в София, които да са запознати с лаймска болест и ко-инфекции. Отговорите бяха единодушни – всички са отчаяни от тукашните лекари и абсолютно нямат доверие на никого. За съжаление, пациентите избират да ходят за изследване и лечение в Румъния.
Напоследък се появяват и все повече отчаяни майки, чиито малки и дори невръстни деца са нахапани от кърлежи и не знаят към кого да се обърнат и какво да правят, защото при тях положението е още по-трудно.
Все пак попадам и на препоръки за лекари в България и ще допълвам тук всеки подходящ лекар, когото пациенти препоръчат. Няма лекари в България, които са запознати с протокола на д-р Джоузеф Бураскано или насоките за лечение от Международно Дружество за Лаймска болест и Асоциирани Заболявания (International Lyme and Associated Diseases Society – ILADS). За насоките от ILADS съм писал на страницата за “Лечение на лаймска болест“, а протокола на д-р Бураскано можете да намерите на страницата “Лечение с антибиотици“.
Най-близкият лекар, който е член на ILADS, е д-р Татяна Рошка в Букурещ, Румъния. За нея съм писал в “Лекари в Румъния, запознати с лаймска болест“.
Ето информация, която имам до момента от собствен опит и мнения на пациенти (цитираните мнения на хората са в кавички):
• София
1. “Д-р Василка Зарчева е педиатър и специалист по инфекциозни болести, работи в Инфекциозно отделение в Окръжна болница “Св. Анна”. Към юни 2013, д-р Зарчева е била от екипа, който дава дежурства в спешния педиатричен кабинет в Токуда. Запозната е с лаймска болест.”
2. Във ВМА (Военномедицинска академия, София) има една млада и разбрана лекарка – д-р Магдалена Баймакова, която следи научните новости в Европа по отношение на лаймската болест.
3. Във ВМА (Военномедицинска академия, София) инфекционистите работят по каса, но е спорно колко са за препоръчване. Но вършат работа за малко вливане на венозен антибиотик, което е по-добре от оралните. За доц. Михайлова има добри отзиви от пациенти.
• Варна
1. “Доц. д-р Диана Миленова Радкова – специалист инфекциозни болести в УМБАЛ “Св. Марина.”. За лабораторията има опасения, че резултатите им винаги излизат отрицателни, затова може би е препоръчително да се правят изследвания в други лаборатории.
2. “Д-р Романка Василева – в МЦ “Клиника Нова“. Д-р Василева работи и с бебета и деца. Казват, че е от най-добрите специалисти по инфекциозни болести и епидемиология в Cевероизточна България, в това число и за лаймска болест.
Това е информацията, която имам. За съжаление, за 15 години не получих от доволни пациенти имена на лекари, които мога да допълня.
Всеки, който знае повече и иска да го сподели и да помогне на други хора, може да се свърже с мен и да ми предостави информация, която да допълня тук. Можете да ползвате страницата с “Формата за контакт“.
Здравейте!
Много объркана и притеснена съм! Наскоро съпругът ми /69 г./ направи изследвания за Лаймска болест, които се оказаха положителни. Хапан е от кърлежи през лятото на 2018 г. – три пъти. Симптомите се появиха септември 2018, но ги свързахме с предишно негово боледуване и изгубихме доста време… От личната лекарка бяхме насочени към УМБАЛ “Св. Анна” в София. Прие ни д-р Петър Петров и му изписа Доксициклин Актавис, след което трябва да изчака поне 30 дни, и да направи ЛТТ тест. Не знаех нищо за тази болест! Започнах да чета статии, включих се в две групи и… се отчаях… Всички се лекуват в Румъния?! С години! Как да продължим?! При кой лекар?! …
Здравейте. В подобна ситуация съм. Мъжът ми е с положителен тест след 2 месеца болки, безсъние и схващания, които започнаха в края на август 2020г. Притеснявам се, че сме закъсняли с лечението или по някаква причина заболяването много бързо прогресира. Вчера/16.10.2020/ , го приеха в инфекциозна болница в София. Като същия ден, вечерта, състоянието ву се влоши и каза, че трудно движел краката си след мускулна инжекция с антибиотик. Вие към кого се обърнахте? Как е състоянието на съпругът Ви към момента? Моля, свържете се с мен. milady_lu@abv.bg facebook Luiza Angelova
Боледувам от ЛБ вече 40год.
Последните год.съм с тежки симптоми.Моля за помощ!
Ще се радвам ако се свържете с мен !