
Много хора се свързват с мен, за да потърсят мнение и напътствие къде да се изследват, диагностицират и лекуват. През годините, когато се лекувах от лаймска болест, аз съм се лекувал в Плевен (тогава живеех там) и в София. В София съм правил изследвания и консултации в НЦЗПБ (писал съм на страницата “Къде да отидем“).
Тъй като в периода 2012-2013 г се борих с друго заболяване (лимфом), вече не следя така отблизо новостите за лаймска болест. Затова в групите за лаймска болест във Facebook поставих въпроса за лекари в София, които да са запознати с лаймска болест и ко-инфекции. Отговорите бяха единодушни – всички са отчаяни от тукашните лекари и абсолютно нямат доверие на никого. За съжаление, пациентите избират да ходят за изследване и лечение в Румъния.
Информация за лекари и клиники в Румъния
(цитирам мненията на хората, които са били там)
1. Констанца – доктор Йон | website: www.medicinahiperbara.ro:
– “Докторът се казва Bogdan Cristian Ion. Аз лично съм много доволна, така да се каже ме вдигна на крака. Има клиника в Târgu Mureș и Constanța. Трябва да се обадите и да питате кои дни в коя клиника е.”
– “Йон прави изследвания според оплакванията от коя разновидност на лаймска сте болни и изследвания за ко-инфекции, които в България няма къде да се направят.”
– “Цената за преглед при д-р Йон е 300 леи (около 120 лв). Говори английски и немски.”
– “В Букурещ, се правят изследванията, около 2-3 седмици след като ви изпише имуностимуланти, резултатите излизат след 5-6 дни, и тогава с резултатите пак при д-р Йон.”
2. Букурещ – доктор Татяна Рошка | website: www.centrul-provita.com
Адрес: 20-22 Alexandrina Street, District 1, Bucharest
За контакт: www.centrul-provita.com/contact
Dr. Tatiana Rosca е и единственият член на ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society – ILADS) в близост до България. Другите най-близки лекари са в Австрия. Ето мнения за нея:
– “Аз също се лекувам в Румъния, но в Букурещ, при д-р Рошка. Няма специалист по Лайм в БГ.”
– “Д-р Рошка и д-р Йон се оказа, че са приятели. Работят заедно и се допитват един до друг. И двамата работят с комбинирани методи – билки, добавки и антибиотици, озон и т.н.”
3. Ето и къде се изследват хората в Букурещ – website: www.borreliacentrum.ro
Прилагам и снимка на ценова листа в леи, която те са дали (кликнете тук) . За съжаление, не приемат по куриер, а трябва на място. Освен за борелия бургдофери, правят изследване и за другите видове борелии – афзелии, гаринии, както и за бартонела.
Там взимат кръв и за изследване в Германия, но до 10 ч. сутрин, от понеделник до четвъртък, защото куриерът тръгва веднага, а кръвта не бива да се замразява, трябва да се изследва възможно най-скоро.
Има и критика от добре запознати пациенти по отношение на тяхното лечение.
“Въпреки че е по-добре от българските специалисти, техният схематичен “протокол” има сериозни недостатъци – най-вече, че е наистина схематичен.
- На първо място, че не включва новите разработки на групата на Y. Zhang (линк към фейсбук публикацията) и доста практичните комбинации на Megan Weitner (линк към фейсбук публикацията);
- От него са изключени най-добрите цефалоспорини (цефотаксим, цефоперазон, сулперазон – сулбактам+цефоперазон и дори цефтриаксон), които макар да не пенетрират кръвномозъчната бариера и да нямат вътреклетъчна функция, често водят до бързо подобрение и стабилизиране при тежки състояния;
- Не се обръща внимание на гемифлоксацин (който от флуорохинолоните е с най-добра борелицидна функция, а и ин виво има добра бионаличност) (линк към фейсбук публикацията);
- Не се споменава и за тигециклин, с който нашата здравна система се хвали (уви, измамно), че е наличен за вътреболнична употреба (т.е. при направление би трябвало да може да се отпусне “по касата”);
- Също така румънците не са обърнали внимание на комбинациите с хидроксихлорохин и отделно комбинациите с рифампицин, които също често дават успех (вижте схемата на един успешен случай на излекуване на тежка лаймска болест);
- Нито към добавките, нито към антибиотиците прилагат биоенхансери*. Крайно недостатъчни са антибиофилмните средства* в техния протокол, както и антихелминтните*, тъй като все повече се доказва ендосимбиозата на borrelia с цестоди/нематоди.”
Това е информацията, която имам засега, но ще добавям още, когато научавам повече от други пациенти.
Всеки, който знае повече и иска да го сподели и да помогне на други хора, може да се свърже с мен и да ми предостави информация, която да упомена тук.
Можете да ползвате формата за контакт или да оставите коментар отдолу.
* Биоенхансери – биологични вещества, които увеличават бионаличността и биологичната ефективност на активните вещества, с които те се комбинират, без да имат собствена активност при използваната доза. Освен на няколко класа съвременни лекарства като антибиотици, противоракови лекарства, сърдечносъдови лекарства, противовъзпалителни, лекарства за ЦНС и др., те също увеличават бионаличността на витамини и хранителни вещества. www.wikipedia.org
Повишената бионаличност означава повишени нива на лекарството в кръвния поток, налични за лекарствено действие. Повишената биоефикасност означава повишена ефективност на лекарството поради повишена бионаличност, както и поради други механизми.
* Антибиофилмни средства – препарати, които унищожават биофилмите на борелията (вижте биологията на борелията)
* Антихелминтни средства – група лекарствени препарати, които се използват за лечение на заболявания, причинени от хелминти. Хелминтите са нисши многоклетъчни организми, които паразитират в различни органи и системи на човека и други млекопитаещи и предизвикват заболявания, наречени най-общо хелминтози. Хелминтите се разделят на три основни групи: цестоди (плоски червеи или тении), нематоди (кръгли червеи) и трематоди (червеи смукалници или метили). www.framar.bg