
КЪДЕ ДА ОТИДЕМ ПРИ УХАПВАНЕ ОТ КЪРЛЕЖ
Ако намерим впит кърлеж по тялото си и искаме да бъде отстранен от медицинско лице, първо трябва да се обърнем към личния си лекар. По закон джи-питата са тези, които извършват тази дейност за нас, ако искаме това да ни е безплатно. Ако открием кърлежа в неработно време, което се случва най-често, и не можем да отидем при личня си лекар, следващото място, на което трябва да отидем са в неотложните кабинети на ДКЦ-то, към което работи личния ни лекар. Това, обаче, може да ни струва 12 лв. На мен ми се наложи да посетя такъв кабинет в неработно за моя личен лекар време и не ми поискаха пари, но ме накараха да си купя сам инжекцията за тетанус, която трябва да се бие след премахването на кърлежа. Последен вариант е звеното на Бърза помощ във Вашия град, където обикновено отказват да вадят кърлежи, но ако нямате друг вариант, ще им заплатите.
Ето едно обяснение от такова звено във Варна: “Ваденето на кърлежи не се числи към спешните случаи и затова не е уместно то да се извършва в спешните центрове, коментираха от МБАЛ „Света Анна” във Варна. Оттам обясниха още, че пациенти с подобни проблеми могат да бъдат обслужени, но при две условия. Първото е пациентът да плати съответната сума според ценоразписа на болницата, второто, да пропусне при лекаря преди себе си всички по-спешни случаи.”. Цялата статия – тук.
Ако поискате да Ви дадат извадения кърлеж, трябва да го съхраните в шишенце с напоено със спирт памуче, за да можете да го занесете за изследване за лаймска болест.
Къде да отидем за изследване за Лаймска болест в София?
Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) е национална институция със статут на научна организация към Министерство на здравеопазването, която има за цел да разработва научните основи на борбата с инфекциозните заболявания и методите за нейното осъществяване.
Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ)
НЦЗПБ – основна сграда:
София 1504
бул. “Янко Сакъзов” 26, етаж 4
тел: (02) 94 46 999/ факс 943 30 75
www.ncipd.org
НР Лаборатория “Кърлежово / векторно преносими инфекции, листерии и лептоспири”
Националната референтна лаборатория по Кърлежово/векторно преносими инфекции, листерии и лептоспири е създадена през 2007 г. чрез обединяване на НРЛ Лептоспири, борелии и листерии и лабораторията по “Арбовируси”. НРЛ по борелии, лептоспири и листерии е основана през 1953 г. и призната за референтна лаборатория по лептоспирози от 1960 г.
Лабораторията извършва рутинна и потвърдителна диагностика на предаваните с кърлежи инфекции – Кримска-Конго хеморагична треска, кърлежов енцефалит и Лаймска болест (рутинна диагностика с ELISA и потвърдителна с имуноблот), както и серологична дигностика на лептоспирози (микроскопска лизис-аглутинация) и листериоза (аглутинация).
В началото си правех изследванията в частна лаборатория, но после разбрах за Националния Център. Там не само е по-евтино по отношение на изследванията, но и мога да бъда сигурен, че изследването е направено качествено.
Телефон за връзка с лабораторията: 02 94 46 999 / 229. Изследването става готово за няколко работни дни.
График на работа на лабораторията:
- Понеделник: 8:30 ч. – 12:00 ч;
- Вторник: 8:30 ч. – 12:00 ч;
- Сряда: 9:00 ч. – 12:00 ч;
- Четвъртък: 8:30 ч. – 12:00 ч;
- Петък: 8:30 ч. – 12:00 ч;
- Събота: почивен ден
- Неделя: почивен ден
Цени за манипулации:
- Взимане на кръв – 5.00 лв.
- Серологично изследване за Лаймска болест с ELISA – 29.00 лв
- Потвърдителен тест (имуноблот) за Лаймска болест – 48.00 лв.
- Микроскопско изследване на кърлеж за заразеност с причинителя на Лаймската борелиоза – 9.00 лв.
Пълен списък на цените на извършвани изследвания – ценоразпис тук.
Изследване в Германия. Лечение в Румъния.
- Вижте къде и как можете да се изследвате в чужбина – “Изследване в Германия“;
- Вижте информация за лечението в Румъния – “Лекари в Румъния“;
- Кратък списък с лекари в България – “Препоръчани лекари в България” (ако знаете добър лекар, моля, пишете ми да го добавя!);