Въведение в подхода на китайската медицина
Лаймската болест е най-често пренасяната от кърлежи болест в света. В Китай е докладвана за пръв път през 1985 г., а сега вече в повече от 18 провинции. Веднъж проникнала, борелия бургдорфери (Borrelia burgdorferi) се разпространява чрез тъканите и кръвния поток и прониква в сърдечно-съдовата, мускулно-скелетната система и централната нервна система. Спирохета се дели бавно, на всеки 8 до 12 часа. Тя прониква във фибробластите и лимфоцитите, свързва се с протеините на домакина и стимулира секрецията на цитокини и антитела, което причинява възпаление.

Поради това, че кърлежите могат да предават много патогени, ЛБ (лаймска болест) често има няколко ко-инфекции. В Североизточните щати на САЩ, около 66% от случаите са едновременно заразени с бабезиоза, подобно на малария заболяване. Ко-инфекциите правят симптоматичните модели на да ЛБ се различават значително и лечението е по-трудно. При лечение на хронична ЛБ, лечението трябва да бъде в състояние да покрие и тези патогени.
По време на дългосрочно лечение с антибиотици, ятрогенни (причинени от медикаменти) проблеми са гъбични инфекции и повишаване на чернодробните ензими. Тези проблеми правят хроничната ЛБ трудна за лечение.
Остра ЛБ основно се лекува с антибиотици, което обикновено не е достатъчно, защото ограничената дефиниция за болестта прави хода на лечението твърде кратък (както е според Centers for Disease Control and Prevention). Това може да потисне симптомите на повечето пациенти, но не може да изкорени спирохетата и ко-инфекциите в много от пациентите и болестта се оказва хронична.
Хроничната лаймска болест е изключително сложна и повтаряща се болест, която все още е слабо разбрана. Тя може да бъде придружена от мозъчни когнитивни проблеми, треска, умора, артрит, сърдечно-съдови проблеми, фибромиалгия, и общо неразположение. Това е заболяване, нанасящо множество щети на системите на тялото, които са следствие от възпаление и имунна дисфункция.
Подход на традиционната китайска медицина към лаймска болест
Според традиционната китайска медицина (ТКМ), ЛБ се приема като синдром на токсичната влага, която има симптоматика като: задържане на вода, симптоми като на множествена склероза и ревматоидно-подобен артрит, васкулит, периферен неврит, енцефалит. Тя наподобява симптоматичните модели на сифилис и лептоспироза, които са заболявания, причинени от спирохети.
ТКМ е натрупала богат опит при лечение на тези две спирохетни болести. Принципът на лечение е “разчистване на зачервяването, подсушаване на влагата и освобождаване от токсините.” Билковите лекарства, които са разработени за ЛБ са извлечени от билки с тези функции. Техните фитофармакологични данни също се използват за потвърждаване на действията им на анти-патогени, регулиращи имунитета, противовъзпалителни, както и насърчаване на регенерирането на тъканите. Дилемата на конвенционалната медицина в лечението на хронична ЛБ.
Една от причините защо пациентите се обръщат към алтернативната медицина за лечение на ЛБ е тази, че конвенционалната медицина има някои пропуски в нейното лечение. Тя се фокусира върху анти-патогенно действие и основно използва антибиотици (АБ), които са го направили не-толкова ефективно.
Широкото използване и злоупотреба с АБ в световен мащаб са създали АБ-резистентни бактерии и „устойчива на АБ” ЛБ. Има пациенти, които са използвали десет, дори повече видове на АБ в ротация за едно лечение. Нито един от тях не е бил използван достатъчно време и този вид практика само насърчава развитието на резистентност и следователно АБ стават по-малко ефективни.
AБ са проектирани за краткотрайна употреба, най-често се използват в продължение на две до три седмици. Поради това, че Bb се дели бавно и има латентна форма, освен дисеминирана хронична инфекция, ЛБ се нуждае от дългосрочно лечение. Курсът на лечение на хронична ЛБ трябва да продължава половин година или повече. АБ не са подходящи за продължителна употреба, това неизбежно ще причини щети в черния дроб, слуха и бъбреците.
АБ се извличат от гъби и могат да потиснат бактериите, но биха могли да насърчат свръхрастеж на гъбички. Дългосрочна употреба на АБ може да доведе до гъбична инфекция, като например гъбични инфекции на пикочните пътища или вагинални инфекции и причинява дисбаланс на флората в организма. АБ обикновено имат по-голям молекулно тегло и по-трудно преминават кръвно-мозъчната бариера.
Мнозинството от пациенти с хронична ЛБ имат и инфекция на централната нервната система, така че средствата за защита, използвани за лечение на инфекция на ЦНС, трябва да могат да преминат през кръвно-мозъчната бариера. Колкото по-голяма е молекулата, толкова по-малко способна е да мине през КМБ. Антибиотиците са ефективни само да потискат бактериите, но ЛБ е коинфекция на множество патогени, затова им е невъзможно да се справят с не-бактериални патогени като бабезия, микоплазма и рикетсия. Антимикробният спектър на AБ не е достатъчно широк, за да се занимават с тези не-бактериални микроби;
При хронична ЛБ, неадекватната имунна реакция на домакина (заразеният човек), като автоимунно причинените васкулити и циркулаторния имунен комплекс, играят важна роля в патогенезата и лечението. АБ не са имунорегулиращи агенти. Така че използването на АБ като единствена терапия за лечение на хронична ЛБ е очевидно недостатъчна.
Конвенционалната медицинска общност е наясно с дилемата на използването на АБ за лечение на ЛБ. По-долу е изваден цитат от една статия, написана от изтъкнати специалисти по ЛБ:
„Повторното заболяване след употреба на мощни антибиотици и откриването на спирохетата на лайм или нейното ДНК след лечение по един и същ начин демонстрират невъзможността да се премахне изцяло патогена и трайно да се спре патологичния процес със сегашните методи за лечение при някои пациенти.”
„Това е една проблемна ситуация, защото интензивното антибиотично лечение е скъпо … и носи риск за пациента. За някои пациенти, обаче, това може да е единствената текуща алтернатива на прогресиращо неврологично влошаване. С оглед на тази дилема, международната общност за биомедицински изследвания трябва да даде висок приоритет на развитието на подобрени и / или алтернативни методи на лечение, които могат окончателно да излекуват постоянни Bb инфекции, отговорни за неврологични и други прояви на хронична лаймска болест.” (Кенет Б. Лийгнър и др, Лаймска болест и клиничният спектър на податливи на антибиотици хронични менингитоенцефаломиелити: Поглед от 21-ви век, Нов. 10,2001 г., стр.72).
Dr. Qingcai Zhang (доктор Чингкай Жанг) – www.zhangclinic.net
През последните шест десетилетия, резултатите от употребата на антибиотици в конвенционалната медицина ни карат да оценим значението на философията на традиционната китайска медицина. Много китайски лекарствени билки се състоят от „активни съставки”, които са АБ в природата.

Например Сърмата (Coptis chinensis) е билка, често срещана във формулите за заболявания, които са описвани в съвременната медицина като бактериални инфекции, които западната медицина третира с АБ. Стратегическият принцип на западната медицина за инфекциозни заболявания е да идентифицира и премахне патогена с анти-микробни лекарства. Погрешната употреба на тази стратегия е довело до световна криза, тъй като хората осъзнават, че през последните 60 години сме провели глобална програма за отглеждане на АБ-резистентни щамове на бактерии. Но въпреки присъствието на АБ съставки в ТКМ формули, които са били в непрекъсната експлоатация в продължение на хиляди години, няма такова ятрогенна катастрофа последвала в Китай.
За да се избегнат тези проблеми от АБ, ние проучваме билкови лекарства, които не предизвикват резистентност и на практика не са токсични, за да могат да се използват за дълго лечение безопасно, както и да потискат гъбичките, за да предотвратяват развитието на гъбични инфекции, с малка молекулна маса, за да прониква по-лесно през кръвно мозъчната бариера, с широк анти-микробни спектър подходящ за потискане на множество патогени. Това са принципите, според които се ръководим в търсенето си на ефективни активни растителни съставки, за да се създадат нашите билкови анти-патогенни средства. Още по-важното е, че ние сме разработили имунна регулаторна и поддържаща терапия за укрепване на анти-патогенните действия и насърчаване на процеса на оздравяване.
Подход на съвременната китайска медицина към лаймска болест
Инфекциозното заболяване има две страни: нахлуващият патоген и реакцията на тялото на инвазията. Подходът на ТКМ към инфекциозно заболяване е доста по-различно от западната медицина. Тя приема, че определянето дали болестта да се случи или не, се решава от вътрешни причини – имунитетът на организма. Нейната теория за патогенезата на инфекциозно заболяване е, че “защитните сили на организма са отслабени, докато патогенните фактори взимат надмощие”.
В една ендемична за ЛБ област, повечето хора са изложени на ухапване от кърлеж, но не всеки човек развива ЛБ. А за онези, които са развили ЛБ, тежестта на заболяване е доста различна. ТКМ счита за определящо за развитието на болестта състоянието на тялото, а Bb е просто условие.
Ето защо, да се разчита само на АБ за унищожаване на бактериите, без повишаване на имунитета на организма и възстановяване на повредената тъкан е непълна стратегия на лечението. Затова конвенционалния алопатичен медицински подход има само частична ефикасност.
За лечение на ЛБ, западната медицина (ЗМ) разчита само на АБ и не брои лечебната сила на организма. В ЗМ, човешкото тяло като тестова епруветка, лениво си стои без да прави нищо и оставя АБ да върши работа. ТКМ смята, че тялото е главната лечебна сила и лекарствата и билките могат само да помогнат на тялото да се лекува, но не могат да поемат ролята на изцеление. Поради тези философски различия, когато изгражда стратегия за лечение, ЗМ основно се фокусира върху изкореняването на инфекциозните агенти (външна причина) чрез АБ (външна намеса). ЗМ не обръща голямо внимание на регулиране на имунната реакция на организма и за насърчаване на възстановяването на повредените тъкани. В ЗМ, външните фактори са решаващите причини за заболяването и изцелението. Този начин на мислене не отразява правилно истината.
Терапии, проектирани на базата на този начин на мислене, няма да бъдат много ефективна. Такава терапия може да работи само, когато външният фактор е изключително мощен и смаже вътрешните фактори. Това обяснява защо ЗМ използва такива силни, титанични АБ и причинява толкова много странични ефекти, но все пак не може да изпълнява работата си.
Стратегията за лечение на ТКМ се нарича „Fu zheng qu xie “, което може да се преведе като “Изгони злото (нахлуващите патогени) чрез укрепване на праведното Чи (на имунитета)”. В ТКМ ликвидирането на инфекциозния агент се извършва от защитните сили на организма и медицинското лечение може само да помогне за укрепването на отбраната. Така че в теорията на традиционната китайска медицина не само заболяването се определя главно от вътрешни фактори, но и изцелението се извършва чрез укрепване на вътрешните фактори.
Окончателното премахване на патогените е ролята на защитната система на тялото, АБ и билковите средства могат само да бъдат от помощ на тялото, в изпълнение на тази задача. Съвременната китайска медицина (СКМ), като интегрирана ТКМ и ЗМ използва патофизиологични и фармакологични знания на ЗМ за лаймска болест, за да ръководи изследванията си върху новите методи на лечение и средства за защита според ТКМ. Тя също така използва принципи на ТКМ, за да се изработи холистична (цялостна) и всеобхватна стратегия за лечение.
Реакция Яриш-Херксхаймер (Herxheimer)
Анти-спирохетното билково лечение ще предизвика Херксхаймер реакция (също известна като “херц”) по време на първите няколко седмици от лечението. Реакцията Херксхаймер е част от отговора на имунната система към измирането на спирохетите. Симптомите ще се влошат временно. Това може да посочи, че лечението работи. Ако реакцията става трудна да се толерира, тогава дозата на анти-инфекциозните билки трябва да се намали наполовина или дори по-малко, за да се изгради толерантност постепенно. След като свърши периода на реакция, пациентът ще изпита постепенно и стабилно подобрение. Билковото лекарство AI # 3 капсула има ефект на намаляване на силата на реакцията Херксхаймер.
Заключение:
Китайските билкови лечения за ЛБ са ефективни, безопасни и достъпни. Цената е много по-малка от тези на конвенционалното лечение. Поради факта, че тестовете за диагностика и мониторинг на ЛБ по принцип не са точни, е трудно да се установи крайна точка на лечението. Към днешна дата съм лекувал повече от 1000 случаи на ЛБ на различни хронични етапи. Повечето ми пациенти са достигнали състоянието да спрат антибиотиците и все пак да контролират симптомите си. След около шест месеца или повече билково лечение повече от 60% от тях напълно са спрели лечение и успяват да останат без симптоми.”
Ако някой иска да си купи книгата на д-р Жанг от Amazon – ето линк тук. За по-подробна информация относно лечението на д-р Жанг, моля разгледайте раздел „Протокол на д-р Жанг”
Източници:
www.steveclarknd.com/articles/lyme/
www.lymediseaseresource.com
www.lymeknowledge.com/treatments/#Zhang