Новини:
  • Проучвания на екип от… Значими учени, които правят изследвания върху лаймска болест и се опитват да намерят ефективно лечение   Всички коментари и анализ на официалните публикации са на Yanko…
  • Силата на комбинирането на… Изследователи откриват, че комбинирането на антибиотици може да изкорени персистиращата лаймска болест при мишки1. Моника Ембърс, доцент по микробиология и имунология в Tulane University и…
  • Facebook групи за лаймска…   Лаймска болест и другите кърлежово преносими инфекции са трудни за диагностициране и лечение болести. В България, малко хора могат реално да оценят мащабните проблеми,…
  • Проучване на 7 билкови… Седем билкови лекарства са способни да убиват бактериите на лаймската болест, според лабораторно проучване1. Изследване, подкрепено от Bay Area Lyme Foundation, оценява антимикробните ефекти на…
  • Как могат да ни… Александър Белкреди: Как един отдавна забравен вирус би могъл да ни помогне в решаването на кризата с антибиотичната резистентност на някои вируси.   Вирусите имат…
FacebookЕ-мейл
Статии

Как могат да ни помогнат бактериофагите

Александър Белкреди: Как един отдавна забравен вирус би могъл да ни помогне в решаването на кризата с антибиотичната резистентност на някои вируси.

  Вирусите имат лоша репутация, но някои от тях един ден могат да спасят живота ви, казва биотехнологичният предприемач Александър Белкреди. В този завладяващ разговор той ни запознава с фагите – естествено срещащи се вируси, които ловуват и убиват вредни бактерии със смъртоносна прецизност, и показва как тези веднъж забравени организми биха могли да осигурят нова надежда срещу нарастващата заплаха от антибиотично устойчиви супермикроби.

Бактериофагът ловува с краката си. Краката му са всъщност силно чувствителни рецептори, които търсят подходящата повърхност върху бактериалната клетка. Когато я намери, бактериофагът се закача към клетъчната стена на бактерията и инжектира ДНК-то си. ДНК-то се намира в главата на бактериофага и навлиза в бактерията по издълженото тяло. В този момент бактериофагът репрограмира бактерията да произвежда много нови бактериофаги. Бактерията се превръща във фабрика за бактериофаги. Когато в бактериалната клетка се съберат около 50-100 бактериофага, те отделят протеин, който нарушава клетъчната стена на бактерията. При пръсването на бактерията бактериофагите излизат и тръгват на лов за нови бактерии, които да заразят.

  Пълната презентация можете да изгледате във видеото, което има субтитри на български език. Този разговор-презентация беше представен на събитието на Института TED, дадено в партньорство с редактори на Boston Consulting Group.

  TED@BCG | October 2018

 Според информация от пациент, грузинците са специалисти по лечението с бактериофаги и в Русия се продават масово. И в Европа са почнали такова експериментално лечение, по-специално в Полша и Германия.

Възможно ли е бактериофагите да бъдат използвани за лечение на лаймска болест?

 Все още не е намерен конкретен вид фаги, който да напада борелиите, но се работи по въпроса и някой ден в скоро време може и да бъде разработено такова лечение.

   Повече по темата, на английски език, може да бъде намерено на следните сайтове:

   Повече информация за бактериофагите на български език можете да намерите в www.medpedia.framar.bg

Споделете знанието

Напиши коментар

Е-мейл адресът няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани с *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Вижте още:
Проучване установи, че нимфалните кърлежи могат да…